Кам’яний віадук у Ворохті: грандіозна “римська” споруда у Карпатах
Офіційно цю красу розпочали будувати ще у 1894-му році. Вона мала стати частиною амбіційного проекту часів Австро-Угорщини — залізничної магістралі, що поєднала б Адріатичне і Чорне море. Драматичні історичні події не дали цьому задуму втілитись у життя, та ворохтянський віадук зберігся і став невід’ємною складовою місцевого ландшафту. Більше того, завдяки йому у цій частині наших рідних Карпат простежується щось античне. Адже подібні споруди за схожою методикою створювали ще за періоду Римської Імперії.
Загальна довжина віадуку у Ворохті сягає 130 метрів, а найдовший проліт складає 30 метрів. Для будівництва цього прольоту використовували масивні кам’яні брили, вага яких досягала кількох тон. Титанічна робота будівельників!
Команда макетувальників та архітекторів з Miniland.UA також попрацювала на славу. Заради експерименту ми виростили модель віадуку на 3D-принтері, бо конструкція має свої специфічні особливості. По-перше вона напівкругла, а по-друге різниця висоти початку і кінця віадука складає більше ніж 7 см. Створюючи мініатюру ми також вирішили повністю відтворити неповторну текстуру колотого каменю. Для оздоблення довелося спроектувати 40 цеглинок різної текстури. Зверніть увагу, ви не побачите щоб поруч були укладені однакові. Після ретельного фарбування та візерінгу модель моста просто вражає своєю реалістичністю!
Фінішним кроком після закріплення мосту на макеті став монтаж перил огородження та острівців безпеки, де туристи можуть безпечно перечекати, коли повз них проїжджає поїзд.
А ще кажуть, що віадук у Ворохті… справді-таки римський. Чи це так? Гортайте далі та дізнайтеся більше!
Взагалі-то будь-який віадук може пишатися своїм давньоримським корінням, тому що це слово походить від латинських “via” — шлях та “duco” — веду. Такі споруди з сивої давнини будували по всій Римській Імперії над ущелинами, прірвами, річками. Характерною рисою кам’яних віадуків завжди було те, що вони спирались на величні аркові опори.
Напевно тому в Україні деякі мрійники та навіть поважні історики на повному серйозі вважають, що ворохтянський віадук звели ще за часів Стародавнього Риму. А австрійці, мовляв, просто реконструювали споконвічні античні споруди. Теорія красива, романтична, але на жаль справжніх наукових доказів на цю тему поки не знайшлося.
Проте існує сам віадук-красень у Ворохті та його мініатюра у Miniland.UA. Тож насолоджуйтесь видовищем, більше мрійте та кохайте. Зокрема беріть приклад з парочки молодят, що стоять на віадуці ніжно обіймаючись та споглядаючи на чарівні пейзажі. Придивіться і побачите їх!