Найстаріший кінотеатр Києва досі працює у Miniland.UA!

Йому більше ста років. Він змінив кілька імен, працював навіть під час Другої Світової війни, був конюшнею, витримав пожежу та спробу варварського знесення. Все це про легендарний столичний “Екран”, маленький кінотеатр з великою трагічною історією.

І ми дуже хочемо, щоб вона мала велике щасливе продовження. Тому кінотеатр “Екран” у Miniland успішно крутить кіно, хоча у “великому Світі” він не давав сеансів більше десяти років. В іншому тут все немов у реальному житті: дах будівлі вкрито справжнім залізом; віконечка виконані з двокомпонентного прозорого пластику; всередині знаходиться глядацька зала з кріслами та працюючим екраном; є буфет та навіть вбиральня. 

Все це можна побачити на власні очі, адже макет кінотеатру “Екран” показано у розрізі. Зазерніть через задню стінку, бачите? Якраз йде сеанс документального фільму про те, як ми робили наш макет!

А якщо ви бажаєте дізнатися про кінотеатр “Екран” більше, гортайте далі!

Читати далі

Буваючи у справах біля столичної станції метро “Житомирська” мало хто звертає увагу на цю непримітну одноповерхову будівлю, що загубилась серед МАФів. Шкода, адже перші сенси тут стартували ще у 1911 році, коли дана місцевість навіть не була Києвом.  

Відкрив кінотеатр у тогочасному дачному передмісті інженер-будівельник Ілля Штейн, німець за походженням. Перша назва закладу достеменно не збереглася. Але коли у 1923 році Святошин приєднали до кордонів Києва, він вже мав досить стандартне комуністичне ім’я: “Кінотеатр імені Першого Травня”. Втім, згодом його перейменували на звичний нам “Екран”.

Під час німецької окупації 1941-43 років кінотеатр мав назву “Експрес” і демонстрував пропагандистські фільми про велич Райху. Але коли у загарбників справи пішли кепсько, будівлю переробили на стайню для коней. 

У повоєнний час кінотеатр на певний час знов отримав назву “ім. Першого Травня”,  а у 1978 році його дещо розширили та вкотре нарекли “Екраном”.

Так він собі й тихенько працював на околиці Києва наступні кілька десятиліть. Навіть після повернення Україною незалежності тут збереглася “тепла лампова атмосфера”: невеличка зала, ретро-буфет, а головне — від руки мальовані афіші. І це у добу ультра-сучасних блокбастерів та глянцевих постерів!

У 2004 році територію, на який знаходиться “Екран”, віддали забудовнику чергового ЖК. Його власники планували знести кінотеатр, а натомість “відродити” його у стінах новоствореного комплексу.  Криза 2008 року звела ці плани нанівець і “Екран” продовжив показувати фільми аж до 2010 року. 

У 2013 КМДА остаточно відкликала рішення про знесення “Екрану”. Щоправда з тих пір кіно тут вже не крутили. Будівля використовувалась як кафе і навіть громадська вбиральня. А у 2018 році в “Екрані” спалахнула пожежа. Подейкують, що то був підпал.

[/spoiler]

Станом на 2023 рік на рівні столичної влади точаться розмови про реконструкцію “Екрану”, а місцеві мешканці зібрали підписи за збереження старовинного кінотеатру. Тому ми впевнені, що цей “дідуган” ще дочекається кращих часів!

Тим часом “Екран” у Miniland працює і збирає на покази охочих з усіх куточків нашої казково-реальної країни. Найбільшим попитом користуються мультики та гонконгські бойовики. Звісно, їх показують лише коли ніхто з відвідувачів та працівників цього не бачить. Чесно-чесно!).

[/spoiler]

Інші роботи

Вітряний млин у с. Пустовіти: український “голландець”

Вокзал в Івано-Франківську (1866): один з п’яти найкрасивіших в Україні

Трипільська теплова електростанція: найпотужніша на Київщині

Квитки