Церква Миколи Набережного: перлина українського бароко

За свою майже тисячолітню історію ця церква пережила як мінімум три “реінкарнації”. Тут зберігаються справжні історичні реліквії, а ще з нею пов’язана одна з найдавніших києвських легенд. Та й просто гуляючи на Подолі важко не помітити цю красу!

Перші згадки про церкву, зведену біля Дніпра на честь Миколи Чудотворця, з’являються ще у XI ст. Будівля тоді була дерев’яною, тож не дивно що від неї лише згадки і залишились. Пожежі, війни — самі розумієте.

А от перший мурований храм постав на цьому місті у 1772-75 роках. Завдячувати мусимо Іванові Григоровичу-Барському — славетному меценатові, підприємцю та архітектору з Києва. За його ініціативи побудували справжній шедевр українського, або ж козацького бароко. Втім, вже скоро церкві знов добряче дісталося від великої пожежі 1811-го року. Розписувати внутрішні інтер’єри довелося практично з нуля. І нажаль робили це не надто талановито. За радянських часів у церкві зберігали кіноплівки та навіть проводили концерти! А у 1972 році, коли реставрували внутрішнє оздоблення, знавцям відкрився справжній автентичний розпис 18 століття з зображенням української старшини в козацьких строях. Оце знахідка!

У Miniland.UA Церква Миколи Набережного виглядає так само як і у реальному житті, щоправда у масштабі 1:87. Аби побудувати церкву на макеті, наші спеціалісти зробили ретельні обміри справжнього храму. Каркас будівлі виконано з картону, стіни вручну вирізані з ПВХ, декоративні елементи створено з цупкого паперу, а от капітелі “виростили” на 3D принтері. І наша улюблена “фішка” — всередині є електричне освітлення, завдяки чому церква велично виглядає у темряві. 

Але чому церква має таку назву? Та що за дивна легенда пов’язана з її побудовою? Гортайте далі та дізнайтесь більше!

[/spoiler]

Отже, сталося це у сиву-сиву давнину… Майже тисячу років тому, а саме у XI-у сторіччі! Одне подружжя зі своїм малям вирушило у Вишгород на поклін мощам Св. Бориса і Гліба. Повертатися довелося на човні Дніпром до Києва. Всі були стомлені подорожжю і не вгледіли: дитина впала у воду і втопилася. 

Розпачу батьків не було меж. Вони відчайдушно молилися про допомогу до Святого Миколи Чудотворця. І диво таки здійснилося! Дитину знайшли живою та здоровою у Софійському соборі саме біля ікони вищезгаданого святого. На честь чудесного порятунку, у місці поруч з яким немовля впало у воду, містяни звели найпершу церкву Святого Миколи. “Набережною” її назвали через близькість до берега Дніпра. А за іконою міцно закріпилась назва “Миколи Мокрого”. Адже сухим з Дніпра не випірнеш!

До речі, про ікону. У 1943 році її вивезли з Києва відступаючі гітлерівці. Потім вона довго зберігалася в США і повернулась в Україну лише за президентства Володимира Зеленського. На Батьківщині їй найкраще місце!

Для макету церкви Миколи Набережного у Miniland.UA ми теж обрали одну з найкращих локацій, аби відвідувачі могли її розглянути в усій красі. А коли гості розходяться і ніхто не бачить, саме тут проходять найромантичніші вінчання серед мешканців нашої мініатюрної казкової країни 🙂

[/spoiler]

Інші роботи

Вітряний млин у с. Пустовіти: український “голландець”

Вокзал в Івано-Франківську (1866): один з п’яти найкрасивіших в Україні

Трипільська теплова електростанція: найпотужніша на Київщині

Квитки